Референдум 1 грудня 1991

Бюлетень Референдуму 1 грудня

29 років назад в Україні відбувся Референдум з метою визначити ставлення громадян України до Акта проголошення незалежності України на підставі положень Закону України “Про всеукраїнський та місцеві референдуми” від 3 липня 1991.

Рішення про проведення референдуму містила постанова Верховної Ради України “Про проголошення незалежності України” від 24 серпня 1991. Порядок проведення і текст бюлетеня були затверджені постановами Верховної Ради України “Про проведення всеукраїнського референдуму в питанні про проголошення незалежності України” та “Про форму бюлетеня для голосування на всеукраїнському референдумі” від 11 жовтня 1991.

Бюлетень референдуму містив текст Акта проголошення незалежності України і запитання: “Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?” із двома варіантами відповіді: “Так, підтверджую” або “Ні, не підтверджую”.

Одночасно Верховна Рада України прийняла спеціальне звернення “Шановні співвітчизники”, в якому закликала громадян України підтримати Акт проголошення незалежності України: “Співвітчизники! Будьмо єдині в прагненнях наших, в розбудові незалежної державності України! Наша земля пережила багато кривд і страждань, неволі, лихо засівало її – тож 1 грудня сама історія дає нам шанс, можливо останній, стати справжніми громадянами, творцями своєї держави, будівниками “власної хати”, де панують “своя правда, і сила, і воля””.

Референдум пройшов в усіх 27-ми адміністративних регіонах України: 24-х областях, 1 автономній республіці та 2-х містах зі спеціальним статусом. У голосуванні взяли участь 31891742 виборці, або 84,18 % тих, хто мав право брати участь у референдумі та виборах Президента України (37,8 млн. громадян). На підтримку незалежності висловились 28804071 громадянин, або 90,32 % тих, хто брав участь у голосуванні.

Референдум мав імперативний характер, його рішення були загальнообов’язковими та не потребували затвердження.

Джерело: Андрощук О.В. РЕФЕРЕНДУМ ПЕРШОГО ГРУДНЯ 1991 [Електронний ресурс] . – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Referendum (останній перегляд: 01.12.2020)

Залишити відповідь