Про нас

Комунальний заклад «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради (далі ЦТКТУМ) – профільний заклад позашкільної освіти, центр освітньої, координаційно-методичної, організаційно-масової роботи з туристсько-краєзнавчого та військово-патріотичного напрямів.

Будівля ЦТКТУМ

Історія ЦТКТУМ розпочалася в 1947 році з відкриття Херсонської дитячої екскурсійно-туристської станції.

В Центрі туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді працюють відділи: методичний,  організаційно-масовий, туристський, військово-патріотичний. Структурним підрозділом Центру є туристська база на 54 місця.

Одним із головних напрямів роботи Центру туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді є організація освітньої діяльності в гуртках.  

В  ЦТКТУМ у 2019/2020 навчальному році працює 60 гуртків 10-ти профілів, в яких здобувають позашкільну освіту 920 вихованців. Із загальної кількості гуртків ЦТКТУМ 33 працюють у 20 районах (містах, об’єднаних територіальних громадах) області.

Категорійний похід Карпатами з вихованцями Центру

Щороку з вихованцями гуртків Центру та учнівською молоддю області проводиться понад 40 масових заходів, які направленні на розвиток національно-патріотичного, фізичного виховання, забезпечення системності та наступності освітнього процесу.

Вихованці гуртків ЦТКТУМ неодноразово ставали переможцями та призерами міжнародних та всеукраїнських змагань зі спортивного туризму, спортивного орієнтування, туристських походів, краєзнавчих конкурсів.  

На Чемпіонаті з пішохідного туризму

Серед найважливіших досягнень – багаторазові перемоги на Чемпіонаті України серед юнаків з пішохідного туризму (2014 рік – ІІ місце; 2015 рік – І місце; 2016 рік – ІІ місце; 2017 рік – І місце; 2018 рік – ІІІ місце).

Переможці Чемпіонату України з пішохідного туризму

Протягом 4-х років поспіль (2015 – 2018 роки) команда ЦТКТУМ була володарем Кубку України серед юнаків з пішохідного туризму.

Серед здобутків 2019 року – III загальнокомандне місце та 11 призових місць в особистому заліку на Чемпіонаті України серед школярів зі спортивного орієнтування; 12 призових місць в особистому заліку на Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування серед вихованців закладів позашкільної освіти; 2 призових місця на Всеукраїнських змаганнях з туристських спортивних походів з учнівською молоддю.

Переможці Чемпіонату України зі спортивного орієнтування

У 2018-2019 роках 4 вихованці стали кандидатами  в майстри спорту України, 46 вихованців виконали нормативи спортивних розрядів та 347 вихованців – нормативи юнацьких розрядів.

Вихованці Центру, здобувачі освіти області у 2018-2019 роках відзначені призовими місцями  у краєзнавчих заходах: у Всеукраїнській експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна», у  Всеукраїнських краєзнавчих конкурсах «Мій рідний край», «Край, в якому я живу», Всеукраїнській акції «Українська революція: 100 років надії і боротьби».

Учасники краєзнавчої конференції

На ІІІ (всеукраїнському) етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») вибороли призові місця в різних видах змагань ( 2015 рік – два І-х місця; 2016 рік – І місце; 2017 рік – І, ІІ місця; 2019 рік – І місце).

На обласному етапі гри Джура

Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді надає методичну і практичну допомогу закладам позашкільної та загальної середньої освіти з питань впровадження форм і методів туристсько-краєзнавчої та військово-патріотичної роботи в практику освітньої діяльності.

Обласний зліт краєзнавців

ЦТКТУМ організує та координує участь закладів освіти області у Всеукраїнських і обласних заходах: чемпіонатах зі спортивного туризму та спортивного орієнтування, краєзнавчих експедиціях, конкурсах, конференціях, військово-патріотичних іграх, турнірах.

В ЦТКТУМ реалізуються наступні напрями позашкільної освіти:

Туристсько-краєзнавчий напрям, в ході якого вирішується задача долучення здобувачів освіти до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об’єктів, оволодіння компетентностями з туризму та краєзнавства.

Здобувачі освіти області долучені до занять у 190 туристсько-спортивних та 105 туристсько-краєзнавчих гуртках.

Подолання карпатських вершин

Щороку здобувачі освіти області проводять близько 1000 краєзнавчих досліджень.

В області працює 170 музеїв закладів освіти, 13 із них мають звання «Зразковий музей». Проводиться робота, направлена на приведення експозицій музеїв історичного профілю у відповідність до вимог законодавства про декомунізацію суспільного життя. Активізувалась участь музеїв у соціальних, благодійних проектах, суспільно-корисній діяльності.

Центром проводиться послідовна робота щодо підвищення активності участі учнівської молоді області у всеукраїнських краєзнавчих конференціях, що сприяє підвищенню рівня пошуково-дослідницької роботи. За підсумками всеукраїнських конференцій у м. Миколаєві, м. Харкові, м. Черкасах та м. Святогірську (Донецька область) здобувачі освіти Херсонщини мають публікації у збірниках кращих пошуково-дослідницьких краєзнавчих робіт України (15 чол. –  у 2018 році;  19 чол. – у 2019 році).

Краєзнавча експедиція козацькими місцями

Значна увага приділяється військово-патріотичному напряму роботи, яка направлена на забезпечення належного рівня підготовки здобувачів освіти до військової служби, виховання патріотичних почуттів і громадянської відповідальності.

На високому рівні протягом 6-ти днів проводиться ІІ (обласний) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

У 2019 році  25 команд (250 учасників) з районів, міст об’єднаних територіальних громад показали якісну підготовку в ході 11 видів змагань та конкурсів Гри.

Підготовка до військової служби

ЦТКТУМ проводить ряд заходів, направлених на підготовку до гри «Сокіл» («Джура»): щорічний турнір  з військово-прикладних видів спорту серед вихованців гуртків «Джура», військово-спортивний вишкіл учнівської молоді Херсонщини «Покровський гарт» та ін.

В області працюють 266 гуртків військово-патріотичного профілю.

Центр активно долучився до реалізації обласної комплексної програми з національно-патріотичного виховання «Дитина – громадянин – патріот Батьківщини» на 2016 – 2021 роки, затвердженої рішенням Херсонської обласної ради від 09 вересня 2016 року № 226. У 2018-2019 роках Центром було поповнено матеріальну базу новостворених гуртків військово-патріотичного відділу; проведені обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»); багатоденні експедиції (пішохідна та водна) місцями козацької слави (2 групи); екскурсії  до історичних місць-пам’яток української історії та культури (2 групи); захід патріотичного спрямування «Сьогодні джурята – завтра солдати» для вихованців гуртків «Джура» Центру.

Джура. Табір

У заході «Сьогодні джурята – завтра солдати» взяли участь 200 вихованців гуртків «Джура» Центру із районів, міст, ОТГ Херсонської області. Вони відвідали 11-ту окрему бригаду армійської авіації, військової частини А1604. Майбутні захисники поспілкувалися з командирами та солдатами військової частини, оглянули озброєння та військову техніку, мали можливість побачити наживо зльоти та посадки гелікоптерів, посидіти в кабіні бойового вертольоту. Також джурята вшанували пам’ять загиблих земляків на Алеї Героїв.

Актуальною і ефективною в сучасних умовах є співпраця з громадськими організаціями з різних питань діяльності закладів позашкільної освіти.

Обласний конкурс Оберіг захиснику. Освячення оберегів

Так, спільно з громадською організацією «Українська асоціація інвалідів АТО» у 2019 році проведено обласний заочний творчий конкурс «Оберіг захиснику України», в якому взяли участь 540 учасників. Обереги, в які було вкладено тепло дитячих сердець,  були освячені та передані на передову нашим захисникам.

Реалізується проект «Прес-центр», в межах якого заходи, організовані Центром, висвітлюються в засобах масової інформації, ведеться робота веб-сайту, інформаційна робота на сторінці Центру в мережі facebook.

В Центрі здійснюється раціональний добір і розстановка кадрів, створено належні умови для підвищення фахового рівня працівників. У 2018-2019 роках впроваджувався освітній проект «Професійна компетентність педагога».

У Центрі працюють 53 педагоги (12 – основних та 41 сумісник). В числі педагогів – нагороджені відомчими та державними нагородами. Ефективності освітньої та організаційно-методичної роботи Центру  сприяла наявність у складі педагогів Центру майстрів спорту України – 4,  керівників гуртків-методистів – 2. Творчі здобутки педагогічного колективу ЦТКТУМ,  результативність участі вихованців закладу в різноманітних обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах є яскравим підтвердженням всебічного використання потенціалу туристсько-краєзнавчої та військово-патріотичної роботи у вихованні підростаючого покоління.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Основними віхами в 72-річній історії КЗ “Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді” Херсонської обласної ради були:

1947 рік – організована Херсонська міська екскурсійно-туристська станція (Рішення виконкому Херсонської обласної Ради депутатів трудящих №1672 від 18 вересня 1947 року). Станція розміщувалась в одній кімнаті при Палаці піонерів  за адресою: вул. Карла Маркса, 20.

1948 рік – станція отримала обласне підпорядкування та перейменована в Херсонську обласну дитячу екскурсійно-туристську станцію (облДЕТС).

1976 рік – облДЕТС перейменовано в Херсонську обласну станцію юних туристів (Наказ Міністерства освіти СРСР №164 від 12.01.1976 року).

2001 рік – станція реорганізована в Херсонський обласний Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді(Рішення сесії Херсонської обласної ради народних депутатів від 25.10.2001 р. №446).

6 травня 2011 року змінено назву «Херсонський обласний Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» на «комунальний заклад «Центр туристсько-краєзнавчої творчості учнівської молоді» Херсонської обласної ради», згідно рішення VІ сесії п’ятого скликання Херсонської обласної ради від 20.04.2011 р. № 171.